4 najúčinnejší bylinky na močové cesty

Zdravie močových ciest dosť zásadne ovplyvňuje kvalitu nášho života. Snáď nikto totiž nechce behať každých päť minút na malú, trápiť sa ťažkosťami s prostatou, alebo byť neustále v strehu kvôli nechcenému úniku moču. V prípade, že nejaký problém s močovými cestami trápia aj vás osobne, môžete vyskúšať niektorú z týchto štyroch byliniek.

Problémy s močovými cestami sú v našej spoločnosti relatívne bežné. U žien za ne najčastejšie môžu infekcie močových ciest, prípadne tehotenstvo, alebo inkontinencia (ktorá je spôsobená oslabeným panvovým dnom, či pôrodom). Muži zase trpia na problémy, ktoré sú spôsobené zväčšenou prostatou. Nezávisle na tom, akého ste rodu sa môžete stretávať aj s hyperaktívnym močovým mechúrom.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Ako teda vidíte, každé pohlavie má to svoje. Vo všetkých prípadoch však platí, že by sme tieto komplikácie radšej vôbec nemali. Ako to však urobiť, keď sa s nimi liečite niekoľkokrát do roka, alebo narúšajú váš normálny život?

Napríklad tak, že skúsite bylinky.

močové cesty bylinky

Najčastejšie problémy s močovými cestami

Ako už bolo uvedené o pár riadkov vyššie, problémy s močovými cestami trápi veľa z nás. Zatiaľ čo niektoré nie sú príliš vážne a len nám strpčujú život, iné vyžadujú odborný (a hlavne včasný) zásah lekára.

Za problémami s močením môže stať:

 • Infekcie močových ciest
 • Tehotenstvo
 • Prostata
 • Pohlavné choroba
 • Nádor
 • Cysta
 • Hyperaktívny močový mechúr
 • Konzumácia alkoholu a kofeínu (obaja nápoje prispievajú k odvodňovanie)
 • Rakovina
 • Oslabené panvové dno
 • Mŕtvica
 • Cukrovka

A mnoho ďalších problémov.

4 najúčinnejší bylinky, ktoré by ste mali vyskúšať

Hoci existuje pomerne široké spektrum byliniek, ktoré podporujú zdravie močového ústrojenstva, po niektorých z nich ľudia siahajú o poznanie častejšie ako po iných. Preto sa pozrieme na niektoré z nich. A kto vie? Sa im pri svojom ďalšom nákupe budete venovať trochu väčšiu pozornosť.

Vres obyčajný

Vres obyčajný máme väčšinou spojený so záhradníčením, alebo s cestovaním do cudzokrajných končín. (Zvlášť Anglicko je na neho celkom bohatá.) Málokto však tuší, že táto rastlina má aj zaujímavé liečivé účinky. Dôverne známy bude vres pre ľudí, ktorých trápi dna. (Tá vzniká v dôsledku toho, že majú v organizme nadbytok kyseliny močovej, ktorá sa im ukladá do kĺbov, v ktorých spôsobuje zápal.)

Veľmi priaznivo vres pôsobí aj na močové cesty. Okrem iného podporuje aj normálnu funkciu prostaty, takže by ste sa mali celkom vzápätí zbaviť prerušovaného močenia a pálenie.

vres obecny na močové cesty
kapucínka na močové cesty

Kapucínka

Ďalšie relatívne známou bylinkou, s ktorou sa možno stretnúť v našich končinách je kapucínka. Hoci sa pestuje ako okrasná rastlina, taktiež má veľa pozitívnych účinkov na ľudskú vitalitu a zdravie.

Pomôže vám pri:

Preto si pri najbližšej príležitosti kúpte bylinný čaj, alebo kvapky, ktoré ju majú vo svojom zložení.

Medvedica lekárska

O dosť menej známou bylinou je medvedica lekárska, ktorá priamo pôsobí na zdravie močového mechúra a močových ciest.

Okrem toho, že má močopudné účinky sa používa ako „vnútorný dezinfekcia“ močového ústrojenstva. (Má totiž antibakteriálne schopnosti.) Tiež má pozitívny vplyv na liečbu dny a na rozklad močových kameňov, ktoré môžu pri vylučovaní z tela spôsobovať náhlej bolesti.

medvedica lekárska na močové cesty
slivka africká na močové cesty

Slivka africká

Ak ste muž a trápi vás problémy s prostatou, určite by sa vám mala do hľadáčika dostať slivka africká. Jej najväčšou devízou je to, že priaznivo pôsobí na nezhubné zväčšenú prostatu. Vďaka tomu môže odbúrať problémy s častým a prerušovaným močením, ktoré pánov trápia po vstupe do stredného veku.

Záver

Ako môžete vidieť, svoje problémy s močovými cestami môžete dostať pod kontrolu aj v prípade, že sa rozhodnete staviť na prírodné prostriedky. Aj v takom prípade je však dôležité dbať na správne dávkovanie, na to, pre koho je užívanie byliniek vhodné a na možné kontraindikácie k lekárom predpísaným liekom. Pred začatím užívania by ste mali tiež podstúpiť zdravotnú prehliadku, ktorá vylúči, že sa s vami deje niečo vážne.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár