Máte dlhodobé problémy s močovými cestami a neviete, čo s tým? Či už ide o nezhubne zväčšenú prostatu, alebo o infekcie močových ciest, ktoré v oveľa väčšej miere trápia ženy, pozrime sa, ktoré bylinky môžete na svoje ťažkosti vyskúšať!
Močový trakt je pomerne veľký a skladá sa z niekoľkých dôležitých častí. V horných močových cestách sa nachádza párový orgán, ktorým je oblička. Tie nepretržite filtrujú krv a prostredníctvom močovodov posielajú odpadové látky, ktoré už v tele nie sú potrebné, do močového mechúra.
⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 10/2024
Ide o objemné vrecko, do ktorého sa zmestí veľké množstvo tekutiny. Keď sa však dostatočne naplní, telo vyšle do mozgu signál, že je potrebné močový mechúr vyprázdniť. Prebytočná tekutina potom odchádza z tela von cez močovú trubicu.
Močové cesty u mužov zahŕňajú aj prostatu, ktorá je technicky súčasťou reprodukčného traktu. (Produkuje totiž tekutinu, ktorá je dôležitá pre prežitie a pohyblivosť spermií.) Keďže sa však nachádza pod močovým mechúrom a prechádza močovou trubicou, keď ju postihne problém (najčastejšie nezhubné zväčšenie), môže spôsobiť aj problémy s normálnym vyprázdňovaním.
S akými komplikáciami sa najčastejšie stretávajú ženy a muži v súvislosti s močovými cestami? A ktoré bylinky sa na ne najčastejšie odporúčajú?
Najčastejšie problémy s močením u mužov
Muži majú pravdepodobne najviac problémov s nezhubne zväčšenou prostatou v dospelosti a vo vyššom veku. Zápal prostaty (ktorý môže byť chronický) a rakovina prostaty môžu nasledovať v tesnom závese.
V priebehu života sa prostata samovoľne zväčšuje, takže môže začať stláčať močovú trubicu, ktorá má potom problémy s odvádzaním moču tak, ako by mala. (Predstavte si to ako dopravnú zápchu na diaľnici po zúžení cesty.) Výsledkom je časté a prerušované močenie. A zvyšky moču môžu tiež spôsobiť, že budete náchylnejší na zápaly.
Zaznamenať môžete aj:
- Časté nočné močenie
- Slabý prúd moču
- Neúplne vyprázdnený močový mechúr
- Inkontinencia moču
Niekto môže mať aj pocit tlaku v podbrušku alebo análnej oblasti.
Najčastejšie problémy s močením u žien
Pokiaľ ide o problémy s močovými cestami, ktoré majú ženy najčastejšie, zvyčajne súvisia s infekciami močových ciest, ktoré sa vyskytujú po pohlavnom styku, v tehotenstve, ale aj v menopauze. Z veľkej časti je to spôsobené tým, že majú kratšiu močovú trubicu, ktorá prechádza aj v blízkosti otvorov, z ktorých môžu ľahko vniknúť najrôznejšie nečistoty. Vplyv však majú aj hormonálne výkyvy, ktorým sa v priebehu života nedá zabrániť.
Medzi bežné prejavy infekcie močových ciest patria:
Ak sa problémy s močovými cestami neriešia, zápal sa môže rozšíriť z močovej trubice do močového mechúra. Prípadne sa môže dostať až do obličiek.
Zápal obličiek nie je žiadna zábava, pretože môže byť veľmi komplikovaný a môže si vyžadovať hospitalizáciu. V extrémnych prípadoch potom môže spôsobiť zlyhanie obličiek alebo zhoršenie ich funkcie v budúcnosti.
Medzi hlavné príznaky zápalu obličiek patrí bolesť chrbta, vysoká horúčka a vracanie.
4 najlepšie bylinky na prostatu
Saw palmetto
Saw palmetto technicky nie je bylina, ale druh palmy. V alternatívnej medicíne sa už stáročia používa na zmiernenie močových príznakov vrátane tých, ktoré spôsobuje zväčšená prostata. Najlepšie je však kombinovať ju s inými látkami prírodného pôvodu, ktoré môžu zvýšiť jej účinok.
Slivka africká
Pygeum pochádza z kôry africkej slivky. V tradičnej medicíne sa už od staroveku používal na liečbu močových problémov a najmä v Európe sa často používal na liečbu príznakov nezhubne zväčšenej prostaty.
Žihľava dvojdomá
Žihľava je jednou z najobľúbenejších bylín používaných v prírodnom ľudovom liečiteľstve. Naše staré mamy verili, že žihľava má močopudné účinky. Odporúča sa však aj ako prírodný prostriedok na podporu normálnej funkcie prostaty pri jej nezhubnom zväčšení.
Štúdie u ľudí naznačujú, že žihľava v kombinácii s inými bylinami (najmä s palmetom) môže byť účinná pri zmierňovaní príznakov, ako je znížený prietok moču, neúplné vyprázdnenie močového mechúra, kvapkanie po močení a neustále nutkanie na močenie.
Vŕbovka malokvetá
V našich končinách je tiež dobre známa vŕbovka malokvetá, ktorá sa zvyčajne odporúča nielen na podporu normálnej funkcie močových ciest, ale aj na podporu normálneho stavu prostaty. Z tohto dôvodu by ju mali mať všetci muži na očiach a pri problémoch ju aspoň raz vyskúšať.
Ako užívať bylinky na prostatu?
Muži, ktorí majú problémy s nezhubne zväčšenou prostatou, môžu vyskúšať prírodné doplnky stravy na podporu normálnej funkcie močových ciest a prostaty. Okrem vyššie uvedených bylín (pílová palma, africká slivka, žihľava a malá vŕba) by mal takýto doplnok obsahovať aj ďalšie dôležité látky.
Patria medzi ne:
- Lykopén
- Zinok
- Selén
4 najlepšie bylinky na zápaly močových ciest
Zlatobyľ obyčajný
Zlatobyľ obsahuje chemické látky, ktoré môžu zvýšiť prietok moču a znížiť opuch. Môže tiež ničiť baktérie a plesne. Ľudia používajú zlatobyľ pri zväčšenej prostate, obličkových kameňoch, infekciách močových ciest, zubnom povlaku a mnohých ďalších ochoreniach.
Žihľava dvojdomá
Žihľava má mnoho ďalších využití. Dnes ju mnohí ľudia používajú na liečbu problémov s močením v počiatočných štádiách zväčšenej prostaty. Používa sa aj pri infekciách močových ciest, sennej nádche alebo v obkladoch či krémoch na zmiernenie bolesti kĺbov, vyvrtnutí a natiahnutí, zápale šliach a uštipnutí hmyzom.
Kapucínka väčšia
Na druhej strane sa kapucínka s trochou nadsázky považuje za prírodné antibiotikum. Môže ponúknuť antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky. Z tohto dôvodu sa bežne používa pri liečbe infekcií močových ciest. Možno ju však vyskúšať aj pri sezónnom prechladnutí. Zaujímavosťou je, že túto bylinu možno užívať aj počas liečby antibiotikami, pretože môže podporiť konzervatívnu liečbu.
Praslička roľná
Predpokladá sa, že praslička obsahuje chemické látky, ktoré zvyšujú množstvo moču produkovaného telom. Praslička sa v medicíne používala už v starovekom Grécku. Okrem potenciálnych močopudných účinkov sa praslička používa aj na starostlivosť o pokožku a nechty, hojenie rán, osteoporózu a regeneráciu kostí.
Ako užívať bylinky na močové cesty?
Áno, všetky uvedené bylinky môžete vyskúšať aj na močové cesty. Hľadajte ich však vo viaczložkovom výživovom doplnku na podporu normálnej funkcie močových ciest, ktorý okrem nich obsahuje aj kľučka a d-manózu.
Nezabúdajte tiež, že správny pitný režim a posilnenie imunitného systému sú tiež veľmi dôležité pre udržanie normálnej funkcie močových ciest, ktoré sa dokážu ľahšie vyrovnať s infekciou.
⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 10/2024