Kapucínka: Pomocník pri problémoch močových ciest

Svet prírody nás neprestane prekvapovať tým, ako pestré nám ponúka možnosti. Stačí, keď sa pozrieme na všetky možné bylinky. Niektoré posilňujú imunitný systém, ďalšie nás dovedú upokojiť. Viete ale, v čom je dobrá kapucínka?

Pestovanie rastlín je náš obľúbený šport. Aspoň o tom hovorí upravené záhradky našich susedov a okná zdobená kvetináči najrôznejších veľkostí. Rastliny dokážu dosť zásadne premeniť aj obyčajný balkón, z ktorého sa razom stane zelená oáza, ktorá je vhodná pre posedenie s priateľmi, či odpočinok.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Láska k prírode nás často inšpiruje k tomu, aby sme ju začali používať pri riešení najrôznejších ťažkostí. Vždy je ale dobré toho o danej bylinke vedieť čo najviac. Niektoré nám totiž môžu pri nesprávnom dávkovaní uškodiť.

Čo všetko by ste mali vedieť o kapucínke?

čo je to kapucánka účinky

Čo je to kapucínka?

Kapucínka je rod jednoročných, ale aj vytrvalých byliniek, ktoré pochádzajú z pre nás exotickej Južnej Ameriky. Ako sa povedomie o jej existencii začalo medzi ľuďmi zvyšovať, postupne sa rozšírila aj do Európy a do ďalších kútov sveta. Keďže ide o relatívne nenáročnú rastlinu, v súčasnosti ju možno nájsť v prírode ako planú. V pôvodnej oblasti sa kapucínka používala v ľudovom liečiteľstve.

Kapucínka a jej účinky

Posledná veta vás určite zaujala, takže sa v tomto module zameriame na to, aké má kapucínka pozitívne účinky.

Pripisuje sa jej schopnosť:

 • Podporovať močové ústrojenstvo
 • Brániť rastu baktérií
 • Bojovať proti hmyzu
 • Podporovať tvorbu moču
 • Bojovať proti nachladnutiu
 • Bojovať proti kašľu

Kapucínka niekde dokonca slúžila aj ako prírodné antibiotikum. V takýchto prípadoch sa podávala pacientom so salmonelou, sa streptokokom alebo so zlatým stafylokokom. V súčasnej dobe ale platí, že u takto závažných ochorení má hlavné slovo lekár. V žiadnom prípade by ste nemali vysádzať konzervatívnu liečbu. Nasadenie kapucínky by ste s ním navyše mali konzultovať. Inak by ste si mohli (hoci nechtiac) ublížiť.

Kapucínka sa ale používala aj pre podporu krásy. Ženy ju používali na vlasové oplachy, ktoré mali zamedziť ich vypadávanie. Tento trik môžu skúsiť aj ľudia, ktorí trpia na lupiny.

ako dlho užívat kapucínka tinktúra

Ako dlho užívať kapucínku?

Kapucínku ľudia znášajú relatívne dobre. Pridáva sa napríklad do doplnkov stravy. Veľmi obľúbené sú kvapky. Dá sa z nej vyrobiť aj tinktúra. Niekto kapucínku užíva s chrenom. Aj v takom prípade je táto kombinácia pre zdravého človeka považovaná za bezpečnú. Najdlhšia skúmaná doba ale bola len 3 mesiace. Pri každom doplnku stravy sa môže navyše táto doba rôzniť. Preto by ste sa mali vždy držať informácií o dávkovaní a dĺžke užívania, ktoré uvádza na obale výrobcu. Inak hrozí, že budete mať podráždený žalúdok, či sa dopracujete k poškodeniu obličiek.

Ako pestovať kapucínku?

Ak sa vám kapucínka pozdáva, môžete ju začať pestovať. Vzhľadom k tomu, že je veľmi nenáročná, zvládne o ňu starať aj niekto, kto nemá s pestovaním rastlín žiadnu predchádzajúcu skúsenosť.

Kapucínku môžete zasadiť do obyčajného truhlíka. Jedinou podmienkou je, aby mala dobre priepustnú pôdu. Potom ju dajte na slnečné miesto a nechajte ju rast. Keďže ale rastie naozaj veľa intenzívne, nie je vylúčené, že ju budete musieť v priebehu pestovaní často presádzať. Preto sa zamyslite nad tým, či pre ňu nebude vhodnejším miestom vaša záhrada, kde bude mať kapucínka dostatok osobného priestoru.

Čo sa týka zdravia močových ciest, určite je vhodné sa nechať pravidelne kontrolovať u urológa. A prípadne i u nefrológom, ktorý je špecialistom na obličky. Vždy majte nohy a chrbát v teple a pite dostatočné množstvo tekutín. To všetko môžete ešte doplniť dlhodobým užívaním doplnkov stravy na močové cesty.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár