Je časté močenie v tehotenstve normálne?

Tehotenstvo je obdobie, počas ktorého ženu čaká dosť zásadných zmien. Zatiaľ čo niektoré môžu byť príjemné (napríklad tešenie sa na rastúce dieťa), iné už zase tak veľmi nie. Okrem toho, že budete náchylnejší k rôznym infekciám, budete opúchať a zrejme sa budete po nejakú dobu potýkať s nevoľnosťami spôsobenými hormónmi, čaká na vás v tehotenstve i častejšie močenie. Čo s tým?

Na to, aby ste aspoň trochu tušila, čo vás čaká po počatí dieťaťa nemusíte byť ani tehotná. Rozkolísané hladiny hormónov vám spôsobí častejšie nutkanie močiť aj pár dní pred začiatkom periódy. Nieto po jej vynechaní.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

To najťažšie vás ale v tomto ohľade ešte stále čaká. Prakticky až do konca tehotenstva a nejakú dobu po ňom sa budete potýkať s častejším močením a ďalšími nie práve príjemnými javy, ako je napríklad inkontinencia, alebo oslabenie panvového dna. (Na čo mimochodom skvele pomáhajú Kegelove cviky. Už ste o nich čítala?)

V dnešnom článku si preto povieme, čo časté močenie v tehotenstve spôsobuje a na čo si dať pozor.

príčiny močenie v tehotenstve

Čo spôsobuje časté močenie počas tehotenstva?

Častejšie močenie v priebehu tehotenstva nemá len jedného hlavného pôvodcu. To znamená, že väčšiu potrebu močiť spôsobuje na začiatku a ku koncu tehotenstva niečo trochu iné.

Dôvody, prečo k tomuto javu dochádza sú:

 • Nárast hladiny progesterónu
 • Nárast HCG (Human chorionic gonadotropín)
 • Väčšia zavodnenia organizmu
 • Veľký plod (v neskoršej fáze tehotenstva), ktoré tlačí na močový mechúr

Je potrebné ho riešiť?

Keďže všetky vyššie uvedené dôvody sú úplne fyziologické (a pre úspešné tehotenstvo nevyhnutné), nejde o nič, kvôli čomu by ste sa mali nejako znepokojovať.

Možno sa stane, že vás v niektorej fáze tehotenstva prekvapí aj nápadne oslabené panvové dno, ktoré je jedným z hlavných dôvodov močovej inkontinencie. Nutné dodať, že aj to je počas tehotenstva normálny, pretože telo uvoľňuje ďalší priestor pre dieťa (čo by v prípade, ak by všetko pevne držalo na mieste práve dvakrát nešlo) a zároveň je to jeho spôsob, ako sa pripraviť na blížiaci sa pôrod. (Opäť platí, že sa musí vaša tkaniva povoliť a spružniť. Inak by sa dieťa nedostalo von.)

Avšak, to, že ste tehotná neznamená, že nemôžete trpieť zápalom močového ústrojenstva.

Že ide práve o túto zdravotnú ťažkosť spoznáte tak, že:

 • Má moč neobvyklú farbu (je veľa koncentrovaná, alebo sú v nej stopy krvi)
 • Moč dosť výrazne páchne
 • Cítite pálenie v močovej trubici
 • Cítite bolesť počas močenia

V takom prípade je určite múdre navštíviť vášho ošetrujúceho lekára, ktorý vás vyšetrí a naordinuje vám najvhodnejšiu liečbu.

časté močenie v tehotenstve bylinky

Pomôžu bylinky

Nejedna tehotná žena zisťuje, že sa musí počas tehotenstva vzdať (prakticky) všetkých voľne predajných, ale aj na recept predávaných liečiv. To isté platí aj o niektorých bylinkách, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudskú vitalitu a zdravie. (Môžu napríklad ohrozovať správny vývoj niektorých funkcií dieťaťa, alebo môžu hroziť spôsobením potratu.)

Preto by ste si mali dávať extrémne dobrý pozor na to, čo sa rozhodnete užívať a v akom množstve. (O vašich krokoch by navyše mal vždy vedieť lekár.)

Čo sa týka možných spôsobov riešenia, pomôcť by vám mohli brusnice, ktoré prispievajú k normálnemu fungovaniu močových ciest. Vadiť by nemalo ani popíjanie šípkového čaju (ktorý je bohatým zdrojom vitamínu C), čaju z kapucínky a maliníku. Pre úplnú istotu sa však opäť poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý vám v prípade potreby buď nasadí krátkodobo antibiotiká, alebo vám poradí inú, šetrnejšie a zároveň pre vás oboch zdravotne nezávadnú liečbu.

Záver

Hoci je časté močenie počas tehotenstva úplne normálne, je potrebné dávať pozor na zápaly močových ciest, ktoré plne využívajú zníženej funkcie vášho imunitného systému. V prípade, že sa u vás preukáže, dávajte veľký pozor na to, čo so sebou robíte. (Z toho dôvodu buďte v stálom spojení so svojím lekárom.) V ostatných prípadoch však môžete byť v pokoji, pretože tento problém na fyziologické tehotenstva jednoducho patrí.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár