5 tipov pre zdravú prostatu: Čo vám pomôže?

Prostata je žľaza nachádzajúca sa v mužskom pohlavnom ústrojenstve. Má však vplyv aj na močové cesty, pretože sa nachádza priamo pod močovým mechúrom a močová trubica prechádza jej stredom. Keďže sa v priebehu života môže nezhubne zväčšiť alebo sa môžu vyskytnúť iné zdravotné problémy, je dôležité vedieť, ako ju udržiavať v kondícii.

Prostata je dôležitou súčasťou mužského reprodukčného systému. Jej úlohou je produkovať semennú tekutinu, vďaka ktorej sú spermie pohyblivé a dostanú sa presne tam, kam potrebujú. Približne od 25. roku života sa však prostata začína opäť zväčšovať (zo zatiaľ neznámych príčin) a tento proces pokračuje až do vysokého veku, takže časom sa môžu objaviť problémy s močením, kvôli ktorým sú muži na záchode takmer ako doma.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

To však nie je jediné riziko pre vašu prostatu. Ak máte veľkú smolu, môže sa objaviť rakovina prostaty alebo zápal prostaty. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, ako sa problémy s prostatou najčastejšie prejavujú a ako ju čo najdlhšie udržať v dobrom stave.

Čo spôsobuje problémy s prostatou?

Pokiaľ ide o nezhubne zväčšenú prostatu, tá sa považuje za prirodzenú súčasť starnutia. Z tohto dôvodu sa často nemusí liečiť liekmi. Aj tak to však nie je nič príjemné, pretože vo veku okolo 40 rokov sa môže zmeniť z veľkosti vlašského orecha na veľkosť marhule a vo veku okolo 60 rokov na veľkosť citróna.

Keďže močová trubica prechádza cez prostatu, toto zväčšenie najčastejšie spôsobuje ťažkosti s močením a normálnym vyprázdňovaním močového mechúra.

Zápal prostaty môže byť spôsobený infekciou. Rakovina prostaty zasa môže súvisieť s genetikou.

5 tipov, ako si udržať zdravú prostatu

ako mať zdravú prostatu

Prevencia u lekára

Hoci mnohí muži neradi chodia k lekárovi, mali by sa to naučiť. Urológ, ktorý je špecialistom na močové a mužské pohlavné ústrojenstvo, bude pravidelne kontrolovať stav a veľkosť vašej prostaty a vykoná niekoľko testov, aby zistil, či máte rizikové faktory rakoviny prostaty.

STOP fajčeniu

Ďalším tipom, ktorý môže znížiť riziko problémov s prostatou, je abstinencia od nikotínu. Ako viete, fajčenie nielenže poškodzuje pľúca, ale spôsobuje aj celý rad ďalších problémov. Ak teda chcete, aby vaše telo normálne prospievalo, skoncovanie s fajčením by malo byť na prvom mieste vášho zoznamu.

Cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita je jedným zo základných pilierov zdravého životného štýlu. Okrem toho, že sa vďaka nej budete cítiť lepšie, znižuje aj riziko vzniku niektorých druhov rakoviny. Ak neviete, kde začať, skúste rýchlejšiu chôdzu, beh alebo niektoré kolektívne športy. Dôležité je, aby cvičenie trvalo aspoň 30 minút denne a aby vás aspoň trochu bavilo. Potom to pôjde takmer samo.

Zdravá strava

Telo potrebuje na normálne fungovanie širokú škálu živín. To platí aj pre prostatu. Mužom sa odporúča, aby do svojho jedálnička zaradili viac citrusových plodov, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínu C. Vhodná môže byť aj dostatočná konzumácia sójových výrobkov a pitie kávy. Nezabudnite však obmedziť spracované potraviny a iné zlozvyky.

tipy pre zdravú prostatu

Bylinky

Nezhubne zväčšenú prostatu môžete riešiť aj pomocou byliniek, ktoré sú často súčasťou prírodných výživových doplnkov na podporu normálneho stavu prostaty.

V ich zložení hľadajte najmä:

 • Žihľavu dvojdomú
 • Vŕbovku malokvetú
 • Slivka africká
 • Serenoa plazivá

Okrem toho hľadajte v ich zložení ďalšie látky, ktoré prispievajú k normálnemu stavu prostaty a reprodukčného systému. Patrí medzi ne lykopén a zinok. V ideálnom prípade si vyberte doplnok stravy, ktorý obsahuje všetky tieto látky.

Ak doplníte dlhodobé užívanie výživového doplnku pre prostatu o ďalšie tipy z tohto článku, veríme, že vaša prostata bude s vaším prístupom maximálne spokojná.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár