Ochorenie obličiek: Príznaky, príčiny a liečba

Ochorenie obličiek a močových ciest rozhodne nie je prechádzka ružovým sadom, kde je všetko zaliate slnkom. V skutočnosti je to práve naopak. Hneď ako vás začnú obťažovať obličky a močové cesty, je často potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou a podniknúť kroky, ktoré vedú k zmene životného štýlu. Ako viete, že aj vaše obličky si zaslúžia zvýšenú starostlivosť a pozornosť?

Infekcie močových ciest môžu prichádzať a odchádzať podľa potreby. Okrem toho, že spôsobujú nepríjemné pocity pri močení a častejšie nutkanie na malú potrebu, v horších prípadoch sa môžu rozšíriť do obličiek, kde môžu spôsobiť veľa neplechy.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

To však nie je jediné ochorenie obličiek, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Napríklad obličkové kamene sú pomerne časté. Horšie je, že vaše obličky môžu zlyhávať v dôsledku dlhodobého ochorenia. Preto je dôležité nezanedbávať preventívne prehliadky u svojho lekára, počas ktorých sa tieto problémy dajú včas odhaliť.

Ako však neprehliadnuť počiatočný impulz, ktorý naznačuje, že obličky nepracujú správne?

Príznaky ochorenia obličiek

Niektoré ochorenia obličiek nemusia mať dlho žiadne príznaky. Môže ísť napríklad o obličkový piesok a kamene, ktoré sa môžu prejaviť až vtedy, keď spôsobia upchatie niektorého miesta v močových cestách. Prípadne až vtedy, keď sa kamene začnú pohybovať močovými cestami smerom von. (Čo môže spôsobiť skutočne neznesiteľnú bolesť.) Ak sa vyskytne problém, napríklad krv v moči, lekár môže problém odhaliť počas bežnej prehliadky. Najmä ak je množstvo krvi len nepatrné.

Najčastejšie ochorenie obličiek?

choroby obličiek príznaky

Infekcie a zápaly

Zápal obličiek rozhodne netreba podceňovať, pretože v skutočne závažných prípadoch môže spôsobiť zlyhanie obličiek. A to určite nechcete. V mnohých prípadoch je zápal obličiek spôsobený pridruženým ochorením, ale niekedy ho spôsobuje aj závažná infekcia močových ciest. V extrémnych prípadoch si úspešné vyliečenie môže vyžadovať hospitalizáciu.

Obličkové kamene

Pomerne veľa ľudí trápia aj obličkové kamene, ktorých tvorbu môže podporovať nesprávne zostavená strava. V podstate ide o pevné útvary zložené z minerálov a soli, ktoré majú nepravidelný tvar a rôznu veľkosť.

Vápnik má napríklad vplyv na tvorbu obličkových kameňov. Šťavelany a kyselinu močovú však nemožno vynechať. V moči však môže chýbať aj nejaká dôležitá látka, ktorá vo väčšej miere zabraňuje tvorbe pevných kryštálov. V neposlednom rade si treba dávať pozor aj na dehydratáciu, ktorá tiež môže podporovať tvorbu obličkových kameňov.

Chronické ochorenie obličiek

Chronické ochorenie obličiek je spojené s postupnou stratou funkcie obličiek. Keďže obličky filtrujú krv a odpadové látky, tento stav môže viesť k veľmi vážnej nerovnováhe elektrolytov v tele, vzniku edémov atď. V niektorých prípadoch môžu lekári spomaliť progresiu zdravotného problému, ale aj tak môže dôjsť k strate funkcie obličiek.

Aké sú ich príčiny?

Ako už bolo spomenuté, niekedy má na vznik problémov s obličkami vplyv náš dlhodobý životný štýl a nesprávne nastavený pitný režim, ktorý je chudobný na vodu (prípadne existuje veľa nápojov, ktoré podporujú tvorbu obličkových kameňov). V iných prípadoch môže byť na vine choroba alebo genetická predispozícia.

Okrem vyššie uvedených bodov stav obličiek a močových ciest ovplyvňujú aj:

  • Obezita
  • Vysoký príjem soli a cukru
  • Rodinná anamnéza
  • Poškodenie obličiek
  • Otrava ťažkými kovmi
  • Nádor

A mnoho ďalších faktorov. Ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo cukrovku, by si mali pre svoj vlastný pokoj nechať skontrolovať aj obličky, pretože tieto zdravotné problémy môžu mať tiež priamy vplyv na funkciu obličiek.

Ako liečiť choré obličky

Ako liečiť choré obličky?

Ak máte problémy s obličkami, mali by ste pravidelne navštevovať špecialistu nazývaného nefrológ. Ten bude sledovať váš krvný tlak a robiť pravidelné krvné testy a ultrazvukové vyšetrenia. Tieto testy mu poskytnú dobrú predstavu o tom, ako sa stav vašich obličiek vyvíja v priebehu času.

Prospeje vám aj strava, ktorá neobsahuje toľko soli a cukru. Dobre vám môže urobiť aj karfiol, zvýšená konzumácia čučoriedok, cesnaku, kuracieho mäsa, vaječných bielkov, ananásu, kapusty atď. Na druhej strane sa snažte vyhýbať alkoholu, veľkému množstvu kávy, polotovarov a podobne. Určite nič nepokazíte dostatočným prísunom vody, ktorej by ste mali vypiť aspoň 2,5 až 3 litre denne.

V prípade, že nejde o závažné ochorenie obličiek, vyskúšajte aj prírodné výživové doplnky na podporu normálneho stavu močových ciest, obličiek a prostaty, ktoré obsahujú komplex niekoľkých vitamínov a bylín.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár