Prostatitída: Typické prejavy a čo pomôže?

Prostata je malá žľaza, ktorej zvyčajne nevenujeme toľko pozornosti, ako by sme mali. Nie je náhoda, že sa po čase môže vrátiť s nejakým nepríjemným problémom, ktorým môže byť napríklad zápal. Viete, ako rozpoznať prostatitídu? A čo všetko pomáha pri jeho liečbe?

Prostatitída je iný názov pre zápal prostaty, ktorý môže vzniknúť v dôsledku infekcie baktériami, ale aj z iných príčin. Delíme ju na akútnu a chronickú. Akútny zápal má zvyčajne veľmi rýchly nástup a intenzívne príznaky. Z tohto dôvodu sa najčastejšie lieči s pomocou lekára.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 09/2024

V porovnaní s tým je chronická prostatitída o niečo miernejšia, aspoň čo sa týka sily jej prejavov, ktoré nie sú také výrazné v porovnaní s akútnym zápalom. Na druhej strane tento zápal trvá dlhšie, takže ho môžete liečiť niekoľko týždňov až mesiacov.

Čo by ste ešte mali vedieť?

Príznaky a prejavy prostatitídy

Príznaky prostatitídy sa delia podľa toho, či ide o akútnu alebo chronickú prostatitídu.

Akútna bakteriálna prostatitída sa prejavuje bolesťou v podbrušku, v dolnej časti chrbta a v oblasti okolo análneho otvoru. Môžete tiež pociťovať bolesť v oblasti penisu a mieška. Akútne nutkanie na močenie nie je nezvyčajné. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť pri močení, bolesť pri ejakulácii, horúčka, nevoľnosť a vracanie.

Chronická prostatitída sa zase prejavuje nepríjemnými pocitmi v dolnej časti chrbta, podbrušku, análnom otvore a v oblasti genitálií.

zápal prostaty priznaky prejavy

Aké sú najčastejšie príčiny?

Najčastejšími príčinami prostatitídy sú bakteriálne infekcie, ktoré spôsobujú infekcie močového mechúra a močových ciest. Okrem toho môže byť na vine pohlavne prenosná choroba. V mnohých prípadoch však spúšťač prostatitídy nie je známy, ale vplyv sa pripisuje imunitnému systému a traume prostaty.

Chronický zápal prostaty

Chronická prostatitída patrí medzi najčastejšie typy prostatitídy. Ako už bolo spomenuté, nemusí byť spôsobená baktériami a jej liečba často trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Ak je chronická prostatitída spôsobená baktériami, má miernejší priebeh ako akútna prostatitída.

Čo pomáha pri problémoch s prostatou?

Liečba bakteriálnej prostatitídy si vyžaduje podávanie antibiotík, ktoré sa musia užívať podľa presne stanoveného harmonogramu. Treba si však uvedomiť, že užívanie antibiotík môže negatívne ovplyvniť normálny stav črevnej mikroflóry, takže po liečbe môžete mať horšie trávenie a oslabený imunitný systém (antibiotiká nedokážu rozlišovať medzi patogénmi, ktoré sú nepriateľské, a tými, ktoré sú pre ľudský organizmus dôležité).

Počas bežnej liečby môžete užívať aj lieky proti bolesti. Obklady a jemné masáže môžu byť pre vás tiež vhodnou voľbou.

prostatitida liečba co pomože

Bylinky na zápal prostaty

V priebehu konzervatívnej liečby, ale aj pri liečbe chronickej prostatitídy nebakteriálneho pôvodu, môžete vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy pre mužov pre prostatu, ktoré sú na prírodnej báze.

V ich zložení zvyčajne nájdete bylinky, ktoré sú spojené s podporou normálneho stavu prostaty a podporujú normálny prietok moču, čo by malo znížiť ťažkosti s častým močením (to nie je spôsobené zvýšenou produkciou moču, ale skôr nesprávne vyprázdneným močovým mechúrom, ktorý sa kvôli tomu rýchlejšie plní).

Venujte osobitnú pozornosť tomu, aby ste v zložení našli:

  • Žihľava
  • Vŕbovka malokvetá
  • Serenoa plazivá
  • Slivka africká

Okrem nich sa v ňom môžu nachádzať aj ďalšie látky vrátane lykopénu a zinku. Počas ich užívania vyskúšajte aj Kegelove cviky, ktoré posilňujú svaly panvového dna, ktoré budete používať na lepšiu kontrolu močového mechúra.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 09/2024

Vložiť komentár