Trápi vás hyperaktívny močový mechúr? – Príznaky, prevencia a liečba

Už sa vám niekedy stalo, že ste si odskočili na malú, ale za päť minút ste museli znovu a tak stále dokola? Ak ste predtým vypili liter vody naraz, ide o pochopiteľnú reakciu tela, ktoré sa snažia spracovať nadmerný príjem tekutín. Čo keď ide ale o váš častý problém, ktorý nemá zjavnú príčinu? V tom prípade vitajte do klubu ľudí s hyperaktívnym močovým mechúrom.

O infekciách močového ústrojenstva, alebo o zväčšené prostate sa u nás bežne hovorí. Už trochu menšia pozornosť však venujeme iným problémom s močením, ktoré dokážu postihnutým v mnohých ohľadoch dosť zakúriť.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Môže ísť napríklad o problém s inkontinenciou (alebo s nekontrolovaným únikom moču, ak chcete), alebo o problémy spôsobené hyperaktívnym močovým mechúrom. Aj keď si veľa z vás možno povie, že ide o umelo vykonštruovaný problém, tí, ktorí ho majú vám vo všetkých prípadoch potvrdí, že im spôsobuje urobené peklo na zemi.

Viete, aká je liečba hyperaktívneho močového mechúra a ako spoznáte, že by ste ju mali podstúpiť aj vy?

čo je to hyperaktivny močovy mechur

Príznaky hyperaktívneho močového mechúra

Možno sa pýtate, prečo sem tento oddiel vôbec dávame, keď je predsa jasné, že medzi hlavným symptóm hyperaktívneho močového mechúra patrí časté nutkanie na močenie. Avšak, ako to tak býva, jeho prejavy môžu byť o poznanie širšie. Preto vypichne pár bodov, ktoré vám pomôžu ho trochu lepšie rozoznať.

Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje:

 • Nepokojom
 • Nervozitou
 • Nekontrolovateľnou potrebou močiť
 • Únikom moču
 • Častým močením
 • Nočným močením

Tiež môže dochádzať k veľmi trápnym momentom na verejnosti, keď sa postihnutý hanbí za svoje časté odchody na toaletu. Tiež môže mať strach z úniku moču na verejnosti, môže byť nervózny, nepokojný (podupáva nôh, čo môže byť znak potreby si odbehnúť), alebo môže byť uzavretý možnosti cestovať. (Bojí sa, že nebude môcť odísť na toaletu, keď bude potrebovať, alebo bude musieť žiadať o časté zastavovanie.)

V neposlednom rade, človek s hyperaktívnym močovým mechúrom môže pred každým odchodom do mesta, alebo na spoločenskú udalosť obsedantno vyhľadávať polohu verejných toaliet.

Ako teda vidíte, hyperaktívny močový mechúr môže človeku dosť pošramotiť medziľudské vzťahy a v neposlednom rade aj jeho zdravé sebavedomie.

Liečba

Vzhľadom na to, že príčiny hyperaktívneho močového mechúra môžu byť spôsobené nejakou fyziologickú abnormalitou, alebo spôsobom životného štýlu, neexistuje príliš mnoho metód jeho liečenia. Niektoré z nich by sme navyše označili za relatívne málo známe a bežné.

Na začiatku liečby sa (prakticky každý) doktor pokúsi o menej invazívne spôsob riešenia vašich ťažkostí. Preto vám môže odporučiť fyzioterapeuta, ktorý sa zameriava na správne fungovanie panvovej oblasti. Ak vám nepomôže, až potom by mali nasledovať lieky a ďalšie invazívne zákroky. (Čo sa týka botoxu, jeho efekt vydrží cca 8 mesiacov. U niektorých ľudí to ale môže byť aj oveľa kratšiu dobu.)

Aby ste mali trochu predstavu, o čom hovoríme, prozdravíme vám, že sa stretávame s:

 • Lieky na hyperaktívny močový mechúr
 • Čaji na hyperaktívny močový mechúr (zvyčajne ide o zmesi, ktoré sú určené pre podporu normálneho fungovania močových ciest)
 • Botoxom
 • Operácií, ktorá má za cieľ zvýšiť kapacitu mechúra
 • Nervovú stimuláciou
 • Fyzioterapiou, ktorá má za cieľ zlepšiť funkcie panvového dva
hyperaktívny močový mechúr

Prevencia, alebo ako sa brániť

Ak sa vám ani jedna z vyššie uvedených variantov moc nezdá, môžete sa pokúsiť venovať istej forme prevencie. Hoci vám dá trochu viac práce a budete sa musieť trochu strážiť v tom, čo jete, pijete a čo počas dňa robíte, môžete s nadmerným močením relatívne ľahko ľahko zatočiť.

Vyskúšať môžete:

 • Akupunktúru
 • Homeopatiká
 • Používanie esenciálnych olejov, ktoré uvoľňujú stiahnuté svaly a napätie (levanduľa, ylang-ylang, tekvicový olej …)
 • Kegelove cviky na posilnenie panvového dna
 • Meditáciu
 • Striedme popíjanie nápojov (vhodne rozložený pitný režim počas dňa robí skoro zázraky)

Veľa pomôcť by vám mohla aj celková zmena životného štýlu. V preklade to znamená, že nebudete piť toľko kávy, alkoholu a iných močopudných nápojov. Tiež sa vyhnite bublinkovým nápojom, ktoré môžu dráždiť váš močový mechúr. Aby ste sa nemuseli každú chvíľu dvíhať z postele, naposledy pite 2-3 hodiny pred spaním.

Vaše ťažkosti môže zhoršiť aj alergia na lepok, konzumácia citrusového ovocia, paradajky, pálivé jedlo, vysoko spracované jedlo (i z polotovarov), alebo niektorý druh sladidiel. Je možné, že spúšťač ťažkostí bude trochu pracné nájsť. Na druhú stranu, akonáhle zistíte, čo vám nerobí dobre, bude pre vás jednoduchšie sa danej potravine, nápojmi alebo ingredienciu vyhnúť. (A tým pádom vôbec nespustíte reťazec, ktorý vedie k vašim fyzickým, psychickým a spoločenským problémom.)

hyperaktivny-mocovy-mechur-lieacba

Vitamíny, bylinky a doplnky stravy

Ako už bolo uvedené o pár odsekov vyššie, s nedostatočnou funkciou obličiek a močového mechúra vám môžu pomôcť aj vitamíny, bylinky a doplnky stravy.

Aj keď sa to môže javiť ako protirečenie (v súvislosti s tým, čo sme napísali v predchádzajúcom module), veľa ľuďom pomáha kapsaicín obsiahnutý v pálivých papričkách. Čínska ľudová medicína nedá v tomto ohľade dopustiť ani na potravinové doplnky z kukurice siatej.

Staviť ale môžete aj na tekvicové semienka, prípadne na prípravky, ktoré obsahujú brusnice. Nič nepokazíte ani zvýšeným príjmom vitamínu C.

Záver

Hyperaktívny močový mechúr väčšinou nie je spôsobený vážnou zdravotnou indispozíciou. Na druhú stranu mnohým ľuďom dosť sťažuje život, takže je určite lepšie nenechať ho len tak byť. Bola by to škoda, pretože aj len s menšou zmenou životného štýlu môžu vaše komplikácie ľahko odznieť.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024