Bolesť v podbrušku: Kedy sú na vine močové cesty?

Bolesť v podbrušku je v niektorých situáciách normálna. Ženy ju môžu pociťovať napríklad pred a počas menštruácie. Môže sa objaviť aj pri zápche alebo keď vás trápia vetry. Môže sa však takto cítiť aj váš močový trakt?

Najväčšou komplikáciou niektorých zdravotných problémov je, že môžu mať mnoho rôznych príčin. Okrem kašľa, ktorý môže byť spôsobený bežným prechladnutím, ale aj zápalom pľúc a CHOCHP, to môže byť aj bolesť hlavy alebo žalúdka. Oveľa jednoduchšie to nie je ani s bolesťou v podbrušku, pretože ju môže spôsobovať trávenie, niektoré funkcie reprodukčného systému, ako aj močové cesty. Pre bežného človeka teda nemusí byť jednoduché zistiť, čo presne ho trápi a čo mu pomôže zbaviť sa bolesti.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Keďže bolesť spodnej časti chrbta je pomerne častým problémom, určite nie je na škodu získať o nej čo najviac informácií. Vrátane tipov, ktoré by ju mohli ľahko zmierniť.

Prejavy a príznaky bolesti v dolnej časti brucha

Bolesť podbruška môže postihovať len malú oblasť na jednej strane brucha, ale môže sa rozšíriť aj do väčšej oblasti. Okrem toho môže mať bolesť rôzne príznaky a intenzitu. Zatiaľ čo jedna osoba môže pociťovať tupú a dlhotrvajúcu bolesť, iná osoba môže sem-tam pocítiť nepríjemné a ostré pichnutie.

Medzi bežné prejavy patria:

 • Pocit tlaku
 • Kŕče v bruchu
 • Bolesť, ktorá sa objavuje počas nejakej činnosti

Okrem toho bolesť v podbrušku nemusí byť jediným príznakom problému. Môže ju sprevádzať horúčka, vracanie, bolesť hlavy, únava, poruchy trávenia, časté močenie a mnoho ďalších javov. Preto sa snažte sledovať aj ich.

bolesť v podbrušku príčiny prejavy

Najčastejšie príčiny bolesti v podbrušku

V brušnej dutine sa nachádza veľké množstvo orgánov, preto nie je prekvapujúce, že každý prípad sa musí riešiť individuálne.

Na vine môže byť napríklad zápcha alebo zápalové ochorenie čriev/syndróm dráždivého čreva. Potravinové alergie a intolerancie sa nedajú úplne vylúčiť. V neposlednom rade môže ísť o príznak blížiacej sa menštruácie, príznak ovulácie alebo príznak pohlavne prenosného ochorenia.

Ženy by sa mali dať vyšetriť aj na endometriózu, mimomaternicové tehotenstvo a rakovinu ženských orgánov, ktorá je, žiaľ, pomerne častá.

A čo močové cesty?

bolesť v podbrušku prostata močové ciesty

Zápal močových ciest

Skôr ako začnete vnímať najhoršie bolesti v podbrušku, je dôležité spomenúť, že na ich výskyt môžu mať vplyv aj infekcie močových ciest. Tá môže vzniknúť z mnohých rôznych dôvodov, ako je napríklad dlhodobé zadržiavanie moču, nedostatočná hygiena a podobne. U mužov môže riziko tohto ochorenia zvýšiť aj nezhubne zväčšená prostata, ktorá spôsobuje prerušované močenie. V dôsledku toho sa močový mechúr úplne nevyprázdni a v močovom mechúre zostáva zvyšková tekutina.

Problémy s prostatou

Muži by sa mali o svoju prostatu dobre starať, pretože približne od 25. roku života pomaly rastie. Keďže sa nachádza pod močovým mechúrom a močová trubica prechádza jej stredom, často spôsobuje problémy s vyprázdňovaním. Okrem toho môže zväčšenie jej objemu spôsobiť pocit nepohodlia a tlaku.

Zápal prostaty, ktorý môže súvisieť s infekciami močových ciest, pohlavne prenosnými chorobami a podobne, môže byť o niečo závažnejším problémom. Takýto zápal môže byť akútny alebo chronický.

Ako teraz postupovať?

V prípade, že vám prostata robí vrásky, určite neurobíte chybu, ak vyskúšate dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na podporu jej normálnej funkcie. Keďže obsahujú bylinky, môžu prospieť aj celkovému zdraviu močových ciest.

Na etikete dobrého výživového doplnku sa pokúste nájsť kombináciu žihľavy, serenoy, africkej slivky, lykopénu a zinku, ktoré sa navzájom podporujú vo svojich účinkoch.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár