Infekcia močových ciest: Ako ju rozpoznať a liečiť?

Infekcia močových ciest postihuje najmä ženy, ale nie je to vždy pravidlom. V určitej fáze života sa tento problém začne vo zvýšenej miere objavovať aj u mužov, ktorí majú problémy s prostatou. Aké sú jeho príznaky a prejavy? A ako sa dá tento problém vyliečiť?

Močový trakt je pomerne veľký a skladá sa z viacerých častí. Okrem močovej trubice sa infekcia môže dostať aj do močového mechúra. V extrémnych prípadoch sa cez močovod dostane až do obličiek, kde sa potom môže rozvinúť nebezpečný zápal, ktorý môže dokonca hroziť zlyhaním tohto párového orgánu.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Všetko sa začína veľmi nenápadne. Preto je veľmi dôležité nepodceňovať príznaky zápalu a včas konať.

Čo je to infekcia močových ciest?

Infekcia močových ciest je stav, keď sa do močových ciest dostanú patogény, ktoré tam nemajú čo robiť. Najčastejšie ide o baktérie, ktoré sa môžu dostať počas pohlavného styku a podobne. U žien zohráva veľkú úlohu skutočnosť, že ich močová trubica je kratšia. Zároveň sa močová trubica nachádza v blízkosti viacerých otvorov, z ktorých sa patogény môžu ľahšie dostať dovnútra. Veľkú úlohu zohráva aj tehotenstvo a menopauza, počas ktorých dochádza k hormonálnym zmenám.

Jej príznaky a prejavy

príznaky prejavy infekcie močových ciest

Príznaky infekcie močových ciest pravdepodobne dobre poznáte, ale ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti, takže si ich pre istotu zopakujme.

Medzi najznámejšie prejavy patria:

V prípade, že je v moči veľa krvi, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože to nikdy nie je dobré znamenie.

Príčiny u mužov a žien

U mužov sa môžu vyskytnúť infekcie močových ciest v dôsledku problémov so zväčšenou prostatou. Na vine je skutočnosť, že zväčšená prostata znemožňuje úplné vyprázdnenie močového mechúra, čo vedie k tomu, že v močovom mechúre zostáva zvyškový moč, ktorý potom môže spôsobiť problémy.

U žien je na vine tehotenstvo, počas ktorého dochádza k mnohým zmenám v hormonálnej aktivite a v imunitnom systéme, ktorý v tomto období funguje úplne inak. Infekcie spôsobuje aj menopauza, ktorá tiež prináša veľkú zmenu v činnosti ženských hormónov. V neposlednom rade musíme opäť spomenúť problém kratšej močovej trubice, ktorá uľahčuje patogénom dostať sa na miesta, kde by za normálnych okolností nemali miesto.

Liečba infekcie močových ciest

Štandardná liečba infekcií močových ciest zahŕňa zvýšený príjem tekutín. Tie by mali podporiť preplachovanie močových ciest a odstraňovanie nežiaducich látok z močových ciest. Okrem toho môže k zmierneniu bolesti prispieť aj pokoj na lôžku a vyhrievacia podložka na podbrušku. V neposlednom rade vyskúšajte aj veľkoplodú cuketu.

Muži potom môžu zvážiť použitie výživových doplnkov na podporu normálneho zdravia prostaty, ktoré obsahujú bylinky a iné prírodné látky, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť funkciu prostaty a uľahčiť vyprázdňovanie.

Liečba infekcie močových ciest antibiotiká

Antibiotiká

V prípade, že je infekcia močových ciest závažná a nechce vás pustiť, lekár môže nasadiť antibiotiká na baktérie, ktoré ju spôsobili.

Nezabudnite však, že aj keď je používanie antibiotík v mnohých situáciách opodstatnené, nie je úplne bez rizika. Keďže antibiotiká nedokážu rozlišovať medzi priateľskými a nepriateľskými baktériami, priateľské mikroorganizmy, ktoré sú dôležité pre normálne trávenie a pre normálny stav imunitného systému, sú často vyhubené.

Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ľudia užívali probiotiká spolu s antibiotikami (a s odstupom niekoľkých hodín), čo by mohlo znížiť stratu priateľských a dôležitých mikroorganizmov.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár