Zápal močového mechúra: Ako na rýchlu pomoc?

Zápal močového mechúra nie je v našej populácii vôbec zriedkavý. Najmä preto, že infekcie močových ciest sú pomerne časté u ľudí všetkých vekových kategórií. Keďže však so sebou prináša nepríjemné príznaky, ktoré môžu narušiť vašu vnútornú pohodu, pozrime sa na to, ako si so zápalom močového mechúra poradiť doma.

Infekcie močových ciest sa môžu objaviť takmer nečakane, ale zvyčajne si problém všimneme okamžite. Napríklad u žien je veľkým rizikovým faktorom ich fyziológia, vďaka ktorej je ich močová trubica kratšia. Okrem toho má močová trubica niekoľko otvorov, z ktorých sa môžu ľahko preniesť nežiaduce patogény, napríklad pri utieraní na toalete a pri pohlavnom styku.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Ani muži však nie sú vynechaní. V zrelom veku ich zvyčajne napadne nezhubne zväčšená prostata, ktorá znemožňuje správne vyprázdňovanie močového mechúra. Zvyšky moču potom môžu robiť neporiadok v močových cestách, čo sa často prejavuje častejšími infekciami.

Ako sa rýchlo zbaviť zápalu močového mechúra?

Zápal močového mechúra – domáca liečba

Pri závažnej infekcii močových ciest vám lekár môže odporučiť užívanie antibiotík, ktoré si poradia so širokou škálou baktérií. Problémom však je, že časté užívanie antibiotík nie je pre telo práve zdravé. Navyše môžete prispieť k rezistencii na antibiotiká. (Čo v preklade znamená, že antibiotiká už na nepriateľské baktérie nezaberajú. Rizikom tohto javu potom môže byť zvýšená úmrtnosť na choroby, ktoré teraz považujeme za menej smrteľné). Nie že by používanie antibiotík nemalo v niektorých situáciách zmysel, ale je žiaduce nerobiť to príliš často.

Z tohto dôvodu vám lekári môžu odporučiť, aby ste sa pokúsili miernejšie infekcie močových ciest, ktoré nie sú vždy spôsobené baktériami, potlačiť prírodnými prostriedkami. S tým, že len ak nezaberú, môžete spolu s nimi vytiahnuť silnejší kaliber. Ktoré tipy a triky však môžete vyskúšať?

Tipy na rýchlu pomoc

rychlá pomoc pri zápalu močového mechúra

Pitný režim

Základom úspechu je dobre nastavený pitný režim, ktorý by mal pozostávať najmä z čistej vody z vodovodu. Pre príjemnejšiu chuť môžete do vody pridať nakrájané ovocie, bylinky a podobne. V neposlednom rade nezabúdajte na teplé čaje, ktoré tiež prispievajú k lepšej hydratácii a podporujú vyplavovanie škodlivých látok.

Časté močenie

Keď vás pri močení všetko štípe a páli, je pochopiteľné, že sa budete snažiť močiť čo najmenej. Lenže tento krok môže byť celkom kontraproduktívny. Hlavným cieľom je zabezpečiť, aby moč nezostal v močovom mechúre príliš dlho, takže ak pocítite nutkanie, nemali by ste ho zadržiavať, ale zamieriť na toaletu.

Teplo

Vyhrievacia podložka priložená na brucho vám môže pomôcť lepšie zvládnuť bolesť a nepríjemné pocity v podbrušku. Ak ho nemáte, vyskúšajte aspoň gumovú fľašu s horúcou vodou. Dbajte však na to, aby obklad nešiel priamo na vašu pokožku, inak by ste sa mohli popáliť.

Vhodné oblečenie

Nosenie priedušnej a voľnej spodnej bielizne (nie len spodného prádla) môže byť ďalším tipom, ktorý môže znížiť rast patogénov. To by malo zabrániť nadmernému zaparovaniu intímnej oblasti. To by následne mohlo viesť k spomaleniu množenia nepriateľských patogénov. V budúcnosti môže tento krok prispieť aj k nižšiemu výskytu problémov s močením.

bylinky rychlá pomoc zápal močového mechúra

Bylinky

Keď siahnete po prírodných doplnkoch stravy na podporu močových ciest, určite sa zamerajte na brusnice, ktoré sa tradične spájajú s podporou normálneho stavu močových ciest.

Môže tiež pomôcť, ak nájdete v doplnku stravy:

 • Lykopén
 • Zinok
 • Vŕbovku malokvetú
 • Žihľavu dvojdomú
 • Slivku africkú

A ďalšie látky, ktoré sú dôležité najmä pre mužov. Tieto zložky prispievajú k normálnemu stavu prostaty, takže by malo dôjsť k ľahšiemu vyprázdňovaniu močového mechúra, a tým aj k zníženiu výskytu infekcií niekedy v budúcnosti.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár