Prostatické problémy postihujú veľké percento mužov. Hoci zatiaľ nie je presne jasné, čo ich spôsobuje, okrem toho, že môžu byť znepokojujúce, za bežne vyzerajúcimi prejavmi sa môže skrývať niečo naozaj vážne. Z tohto dôvodu by mali všetci dospelí muži pravidelne navštevovať urológa. Čo presne však môžete počas prehliadky u neho očakávať?
Strach z neznámeho nám často bráni rozšíriť si životné obzory a odkladá dôležité rozhodnutia. Pomerne často to platí aj v otázkach zdravia, pretože sa bojíme, že lekár vo svojej ordinácii niečo nájde. Môžeme sa tiež obávať postupov, ktoré nás môžu čakať počas bežnej kontroly alebo vyšetrenia.
⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 10/2024
Z týchto dôvodov mnohí muži zanedbávajú pravidelné prehliadky u urológa, ktorý je špecialistom nielen na močové cesty, ale aj na mužský reprodukčný trakt. To je dobré vedieť, pretože s ním môžete prediskutovať problémy s neplodnosťou aj napríklad problémy, ktoré súvisia s nezhubne zväčšenou prostatou a rakovinou prostaty.
Aby ste mali viac odvahy vyhľadať tohto špecialistu, nižšie sa dozviete, čo presne môžete počas návštevy očakávať.
Ako rozpoznať začiatok problémov s prostatou?
Začínajúce problémy s prostatou zvyčajne súvisia so zmenenou schopnosťou vyprázdňovať močový mechúr. Nemusí sa to však zastaviť.
Obvyklé prejavy zväčšenej prostaty:
- Častejšia potreba močenia
- Močenie v noci
- Nemožnosť začať močiť
- Slabý prúd moču
- Neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr
Menej časté príznaky môžu zahŕňať krv v moči a vyšší výskyt infekcií močových ciest.
Zároveň je dôležité povedať, že hoci sa uvedené príznaky bežne spájajú s nezhubne zväčšenou prostatou, môže za nimi byť aj rakovina prostaty. Keďže platí, že čím skôr sa zistí, tým lepšie sa dá liečiť, práve to je dôvod, prečo by ste návštevu urológa nemali príliš dlho odkladať. Nikdy neviete, preto je lepšie mať stopercentnú istotu, že je u vás všetko v poriadku.
Preventívne vyšetrenie urológom
Urológa by ste mali navštevovať čo najpravidelnejšie, pretože počas bežnej preventívnej prehliadky vyšetrí vaše močové a pohlavné cesty. Môže odhaliť nielen nezhubne zväčšenú prostatu, ale aj spomínanú rakovinu alebo zápal prostaty, ktorý môže byť dokonca chronický.
Veľkou výhodou je, že s týmto odborníkom môžete diskutovať nielen o svojej plodnosti, ale aj o takej citlivej téme, akou je erektilná dysfunkcia. Lekár vám bude vedieť poradiť vhodné postupy a môže vás nasmerovať k účinnému riešeniu vášho dlhodobého problému.
Aké metódy existujú a ako sa vykonávajú?
Súčasťou vyšetrenia urológa je fyzikálne vyšetrenie, ktoré často zahŕňa aj prehmatanie prostaty. Lekár ho vykonáva cez análny otvor, pretože odtiaľ je prostata veľmi dobre prístupná. Toto vyšetrenie nie je bolestivé, takže sa ho nemusíte obávať. Ak sa chce lekár pozrieť na stav vašej prostaty trochu podrobnejšie, môže vám urobiť aj bezbolestný ultrazvuk prostaty.
V neposlednom rade vyšetrenie zvyčajne zahŕňa odber moču a krvi, z ktorých sa dá pomerne dobre určiť hladina PSA v krvi. Celé vyšetrenie zvyčajne trvá len niekoľko minút a rozhodne sa ho netreba obávať.
Ako sa starať o prostatu?
Okrem pravidelných návštev urológa, ktorý kontroluje, či je všetko v poriadku, sa môžete o svoju prostatu starať aj iným spôsobom.
Dobrou voľbou je dlhodobé užívanie kvalitných prírodných doplnkov stravy na podporu normálneho zdravia prostaty, ktoré obsahujú byliny a iné látky, ktoré môžu prispieť k jej normálnej funkcii. Môžu však podporiť aj normálny stav močových ciest. V zložení dobrého prípravku nájdete okrem vŕbového kvetu aj saw palmetto, africkú slivku, žihľavu, zinok a lykopén.
Skúste tiež zmeniť pitný režim. Obmedzte najmä príjem diuretických nápojov, ktoré môžu zhoršiť problémy s častým a nočným močením (typicky alkohol a káva). Potom môžete ešte skúsiť zistiť, či v močovom mechúre nezostala nejaká tekutina, ktorá by mohla spôsobiť jeho rýchlejšie naplnenie. V neposlednom rade môže cvičenie Kegelových cvikov pomôcť podporiť normálnu funkciu svalov panvového dna.
⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 10/2024