Čo o nás prezradí farba moču?

Moč je tekutina, o ktorej sa v dobrej spoločnosti príliš nehovorí. Čo je jeden z dôvodov, prečo sa mnoho ľudí hanbí hovoriť o svojich problémoch s únikom moču, alebo s prostatou. V niektorých prípadoch by však bolo dobré zmeniť staré poriadky a urobiť aspoň menšiu osvetu. Je totiž veľmi dôležité vedieť, čo o nás prezradí naša farba moču.

Že je moč indikátorom zdravia človeka sa vedelo už v časoch, kedy si mohli ľudia nechať o modernej medicíne iba snívať. Jej priezračnosť, zápach a farba mnohokrát naviedli skúseného liečiteľa, alebo doktora k primárnej príčine zdravotného problému. Čo prispelo k úspešnej záchrane mnohých ľudských životov. (I v stredoveku existovali choroby, ako napríklad cukrovka, alebo infekcie močových ciest.)

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že my sme v rámci odbornosti a poznania už niekde oveľa ďalej, skúmanie moču sa venujeme tiež. Skrátka a jednoducho preto, že úplne spoľahlivo odhalí, čo sa v našom tele deje. (Niekedy v moči objavíme nadmerné množstvo bielych krviniek, inokedy zase krv.)

Hoci na štúdium moču potrebujete mať odbornejšie znalosti, v dnešnom článku vám prezradíme, ako podľa farby aspoň rámcovo spoznať, čo s vami je.

správná farba moču

Aká je správna farba moču?

Hoci chodíme vykonávať našu malú potrebu niekoľkokrát za deň, len málokto vie, ako by mala moč zdravého človeka správne vyzerať.

To, že ste v poriadku spoznáte tak, že bude:

 • Svetlo žltá
 • Bez zápachu
 • Prostá kalu a iných viditeľných sedimentov

Nemusíte sa znepokojovať ani v prípade, že bude vaša moč o kvapku žltší a tmavšie. Hoci nejde o úplne ideálny stav, stále nejde o nič, kvôli čomu by ste sa mali začať akokoľvek znepokojovať.

V prípade, že je vaša moč prakticky nerozoznateľná od vody (je priehľadná a biela), ide o známku nadbytočného pitného režimu. V takom prípade sa hodí vo svojom doterajšom úsilí o hydratáciu organizmu trochu ubrať.

Čo o nás prezradí farba moču?

Ako už bolo povedané, podľa toho, akú máte farbu moču možno poznať skutočne všeličo. Napríklad to, či máte zápal močových ciest, alebo máte plne funkčnú močové ústrojenstvo. Aj z nej vyčítate to, ako moc cez deň pijete (alebo nepijete), alebo či vám fungujú niektoré dôležité orgány.

Žltá moč

Žltá farba moču je základ, z ktorého sa všeobecne pri jej diagnostike vychádza. Správne by mala byť svetložltá, ale na farebnom spektre môže prechádzať až do intenzívne tmavo žltej.

V prípade, že je vaša moč nezvyčajne sýto žltá, pomerne často to poukazuje na zle nastavený pitný režim, počas ktorého dochádza k nedostatočnému prísunu tekutín. Tiež ale môže ísť o spôsob, ako sa telo zbavuje nadbytku vitamínov skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode.

Zelená moč

Zelená môže byť voda po varenom špenáte, alebo pivo na zelený štvrtok. Ale zelená moč? Áno, občas sa to stáva. Ide ale o veľmi zriedkavé prípady, ktoré sú väčšinou viazané na prítomnosť potravinárskeho farbiva. Zelenú moč môžete mať krátkodobo aj po niektorých zobrazovacích testoch, ktoré vyžadovali použitie nejakej kontrastnej látky. Veľmi zriedka môže ísť aj o jav, ktorý je spôsobený bakteriálnou infekciou.

žltá zelená moč

Hnedá moč

Hnedá farba moču je ešte o dosť povážlivější než oranžová. Pretože poukazuje na ešte vyšší stupeň dehydratácie vášho tela. Ak ste teda dlho nič nepili, rozhodne to urýchlene napravte. S touto farbou moču sa môžete stretnúť aj v prípade, že užívate niektoré druhy liekov.

Hnedú moč ale môže spôsobiť aj:

 • Nadmerné množstvo rebarbory
 • Konzumácia Fava fazule
 • Aloe
 • Porfýria
 • Ochorenie pečene

Oranžová moč

Oranžová moč je vo väčšine prípadov známkou dehydratácie. To znamená, že by ste si mali okamžite naliať minimálne jednu plný pohár vody a v dohľadnej dobe ju vypiť až do dna. (U toho tiež zrevidujte svoj denný pitný režim.)

Nemusí ísť ale o jedinú príčinu tohto problému. V prípade, že dlhodobo pozorujete svetlejšie stolicu, môže ísť o signál, že máte problémy s pečeňou, alebo žlčníkom. (Ako totiž vieme, farba žlče je nápadne žltkastá.) Tiež môže ísť o sprievodný jav ochorenia žltačkou.

Čierna moč

Tak, ako sa málo stretávame s modrou, alebo so zelenou močom, podobne vzácna je aj čierna moč. Čo môže byť pre nejedného z nás trochu znepokojujúce.

Faktom ale je, že moč nemusia byť v pravom zmysle čierna. Môže byť tmavo červená, alebo veľa tmavo hnedá. V každom prípade nie je tento stav úplne normálne, takže by sme vám silno odporučili bezodkladne vyhľadať vášho lekára.

Kalná moč

Za kalnú moč označujeme všetko, čo nie je úplne dokonale priehľadné. Na vine môže byť zlá funkcia močového ústrojenstva, prítomnosť bielkovín, aktuálne prebiehajúcej ochorenia alebo krv.

Záver

Teraz už viete, že úplne biela moč nie je celkom správna. Znamená to totiž, že príliš zaťažujete svoje močové ústrojenstvo. (Čím môžete prispieť k jeho kolapsu, alebo v dôsledku tohto procesu prídete o dôležité vitamíny a minerálne látky.)

Ak je vaša moč v rôznych odtieňoch svetlo žltej bez kalu, je situácia viac menej v poriadku. Tmavo žltá, oranžová a hnedá moč môže signalizovať dehydratáciu. Nie vždy sa musíte znepokojovať aj zelenú, alebo modro zafarbenú močom. Červená, ružová a čierna moč sú však úplne jastým indikátorom toho, že musíte vyhľadať skúseného lekára.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Vložiť komentár