Nádor močového mechúra: Poznáte príznaky?

Rakovina je choroba, ktorou nechce trpieť nikto z nás. Vplyvom nevhodného životného štýlu, ale aj genetických predispozícií, k nej však bohužiaľ často dochádza. Jedným z problémov, s ktorým sa môžete stretnúť, je nádor močového mechúra. Ako sa prejavuje? A dá sa nejako liečiť?

Rakovina je jedna zo súčasných civilizačných chorôb. Môže sa vyskytnúť prakticky kdekoľvek v tele a môže sa ďalej šíriť organizmom. (V takom prípade hovoríme o rakovine s metastázami.) V súčasnej dobe existuje mnoho preventívnych programov, ktoré majú za cieľ včas zachytiť rakovinotvorné bujnenie. V niektorých prípadoch ale k odhaleniu rakoviny prispeje len náhoda.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Z toho dôvodu je dôležité všímať si všetko podozrivé, čo sa s vašim telom deje. A hlavne, keď už sa tak stane, nemali by ste odďaľovať návštevu lekára. Keď ide totiž o rakovinu, čím skôr sa na ňu príde, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa ju lekárom podarí úspešne vyliečiť.

Náhodne sa obvykle príde na nádor močového mechúra. Preto vám povieme, čo by ste si mali všímať a čo sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou diať, keď vám ho niekto skutočne diagnostikuje.

Nádor močového mechúra priznaky

Čo je to nádor močového mechúra

Ako určite viete, močový mechúr je niečo ako zberná nádoba na moč. Akonáhle príde čas, ideme na toaletu, kde ho vyprázdnime, aby mohol pojať ďalší moč. Niekedy sa ale môže stať, že sa začnú bunky močového mechúra nekontrolovateľne množiť. Tento problém postihuje obe pohlavia, ale u mužov je o niečo častejšie.

Nie každý nádor močového mechúra je smrteľný. Veľa záleží na tom, či je zhubný alebo nezhubný. To dokáže posúdiť lekár, ktorý vás získa do svojej starostlivosti. Rovnako ako u iných druhov nádorov platí, že čím skôr sa naň príde, tým je to pre pacienta lepšie.

Príznaky

Zákernosť nádoru močového mechúra spočíva v tom, že ho nemusí byť ľahké odhaliť. Jeho prejavy totiž môžete ignorovať, alebo prisudzovať niečomu úplne inému.

Medzi symptómy karcinómu močového mechúra patria:

Platí, že v pokročilejších štádiách sa príznaky rakoviny močového mechúra zhoršujú. U mužov navyše spočíva riziko v tom, že svoje príznaky zamenia za problémovú prostatu, ktorá je v populácii normálna. Preto, radšej bežte k lekárovi zbytočne, než aby ste niečo podcenili.

Nádor močového mechúra pričiny liečba

Príčiny

Príčiny vzniku rakoviny močového mechúra nie sú úplne jasné. Odborníci sa domnievajú, že v tomto ohľade môže hrať svoju rolu genetika. Ďalej sa medzi rizikové faktory radí aj fajčenie, alebo pravidelné vystavovanie tela chemikáliám.

Medzi rizikové faktory patrí aj pokročilejší vek, prítomnosť anomálií močového mechúra, chronické ochorenie močového mechúra (infekcia a podobne), alebo nedostatočný pitný režim.

Ako liečiť nádor močového mechúra?

Akonáhle ide o rakovinu, alebo o inú vážnu chorobu, je úplne jasné, že vám s ňou môžu pomôcť len lekári, ktorí môžu využiť všetky mysliteľné prostriedky, ktoré patria do konzervatívnej liečby.

Najprv vás pošlú na detailnú diagnostiku, ktorá obvykle zahŕňa cystoskopiu (zavedenie tenkej sondy do močového mechúra) a niektorú zo zobrazovacích metód, medzi ktoré patrí aj ultrazvuk močového mechúra. Súčasťou diagnostiky býva aj testovanie vzorky moču av prípade potreby aj biopsia.

Čo sa týka liečby, najčastejšie sa používa:

 • Operácia
 • Chemoterapia
 • Biologická terapia
 • Radiačná terapia

Akonáhle sa vyliečite, myslite na to, že nádor močového mechúra sa vám môže v budúcnosti vrátiť. Z toho dôvodu nezanedbávajte pravidelné kontroly.

Čo z toho vyplýva? Že o svoje močové ústrojenstvo sa treba starať. Snažte sa vyvarovať chemikálií, dodržujte zásady zdravého životného štýlu, pite dostatok tekutín, navštevujte pravidelne urológa (a prípadne aj nefrológa) a skúste užívať prírodné doplnky stravy na močové cesty.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár