Kľučka veľkoplodá: Pomocník pri zápaloch

Pokiaľ zaznamenáte prvé príznaky zápalu močových ciest, je viac než pravdepodobné, že sa rozhodnete vyskúšať kľučku veľkoplodou, ktorú si mnoho ľudí pletie s brusnicou. Čo tento prírodný prostriedok dokáže? A aký je medzi brusnicou a kľučku vôbec rozdiel? Na to všetko a oveľa viac sa spoločne zameriame v našom dnešnom článku.

Na liečbu močových ciest sa už mnoho rokov používa nespočetné množstvo prírodných prostriedkov. Okrem žihľavy a prasličky, ktorým sa pripisujú močopudné účinky, hovoríme napríklad aj o kľučke, ktorá sa často zamieňa s brusnicami.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Keďže kľučka veľkoplodá je pomerne dobre dostupná, ale mnoho ľudí netuší, čo presne im môže ponúknuť, čo môže zahŕňať informácie o tom, prečo je porovnateľne dobrá ako brusnice, dnes sa na ňu spoločne pozrieme bližšie.

Tak sa pohodlne usaďte a poďme sa dozvedieť niečo nové!

Čo je to Kľučka veľkoplodá?

Kľučka veľkoplodá je rastlina, ktorá sa často zamieňa s brusnicou. Patrí do čeľade vresovité a je doma v čeľadi brusnicovité. Jej plodom je červená bobuľa, ktorá sa veľmi podobá na spomínanú brusnicu.

Táto rastlina pôvodne rastie v Kanade. Vyskytuje sa však aj v niektorých častiach Európy a na západnom pobreží USA. Bobule majú kyslú chuť. Keďže bobule tejto rastliny sú veľmi ľahko dostupné, často sa pridávajú do rôznych výživových doplnkov.

Kľučka veľkoplodá močové cesty

Rozdiel medzi kľučkou a brusnicou

Aj keď sú si kľučka a brusnice veľmi podobné, je naozaj dôležité dávať si pozor na riziko zámeny, pretože nie sú rovnaké. Kľučka má v porovnaní s pravou brusnicou oveľa väčšie bobule, ktoré sú navyše kyslejšie. Kľučka však majú veľmi podobné účinky na ľudské zdravie, preto sa nemusíte obávať siahnuť po výrobku, ktorý ju má vo svojom zložení.

Doplnok stravy ktorý obsahuje kľučku veĺkoplodú by zároveň nemal byť označený etiketami, ktoré by mohli u ľudí vyvolať mylný dojem, že si kupujú výrobok s obsahom brusníc.

Účinky kľučky veĺkoplodé

Kľučka veľkoplodá obsahuje antioxidanty, ale aj široké spektrum ďalších prospešných látok, vďaka ktorým je úplne ideálna pre využitie v prírodnej medicíne. Nájdeme v nej napríklad draslík a železo, horčík a mnoho ďalších zložiek. Tiež obsahuje veľa vitamínu C, takže podporuje organizmus v boji proti zápalom.

V dávnych dobách sa kľučka používala na ošetrovanie rán. Ďalej mohla slúžiť aj ako prostriedok proti skorbutu, ktoré vznikali pri dlhých plavbách na mori v dôsledku nedostatku vitamínu C.

Zápaly močových ciest

Vzhľadom na to, že sa pri infekciách močového ústrojenstva najčastejšie odporúča konzumovať zvýšené množstvo vitamínu C, je možné klikvu veľkoplodou využiť aj v tomto náročnejšom životnom období. Predovšetkým preto, že môže telo podporiť v tom, aby sa s prebiehajúcou infekciou dokázalo vysporiadať rýchlejšie. Tiež môže pomôcť obmedziť nepríjemné pocity pálenia a svrbenia počas močenia.

Kľučka užívanie učinky

Ako ju užívať?

Kľučka veľkoplodá má široké spektrum využitia. Najčastejšie ju ale ľudia berú vo forme kapsúl, ktoré sa dajú zohnať vo voľnom predaji v lekárni. Pokiaľ však potrebujete trochu silnejší kaliber, vyberte si taký doplnok stravy, ktorý okrem kľukvy veľkoplodé obsahuje aj ďalšie bylinky a látky na močové cesty, ktoré ponúknu vášmu telu komplexnejšiu starostlivosť.

Rozhodne nešliapnete vedľa, keď klikvu doplníte ešte o:

 • Medvediacu lekársku (tá sa však môže užívať len krátkodobo)
 • D-manózou
 • Prasličkou roľnou
 • Žihľavú dvojdomú
 • Zlatobyľo

Bylinky môžu tiež pomôcť uľaviť vo chvíli, keď vás trápi časté močenie, ktoré je spôsobené nezhubne zväčšenou prostatou, ktorá robí problémy predovšetkým mužom po päťdesiatke.

Medzi bylinkami, na ktoré by ste sa mali v takom prípade zamerať, je napríklad vrbovka malokvetá, žihľava dvojdomá, slivka africká, lykopén a saw palmetto. Opäť teda hľadajte doplnok stravy na prostatu a močové ústrojenstvo, ktorý má všetky tieto látky vo svojom zložení.

Keď navyše budete dbať na starostlivejšiu intímnu hygienu, budete chodiť na toaletu, keď ucítite potrebu, a začnete dodržiavať zásady správne nastaveného pitného režimu, v ktorom by malo byť dosť vody a minimum alkoholu a kofeínu, vaše močové cesty vám za túto extra snahu určite poďakujú .

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár