Chce sa vám príšerne na malú, ale keď sedíte na toalete, tak nemôžete začať? Prípadne, máte tak slabý prúd moču, že vám vyprázdnenie trvá skoro večnosť? Potom možno máte problém s retenciou moču. Je to vážne? A čo sa s tým dá robiť?
Retencia moču je problém, ktorý si nevyberá. Postihuje ako mužov, tak ženy. Jeho podstatou je nutkavý pocit, že sa vám nepodarilo kvalitne vyprázdniť močový mechúr. Tiež môžete mať problém s tým, že vôbec nemôžete začať močiť. Čo je problematické nielen z fyziologického hľadiska, ale aj z pohľadu psychiky.
⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 09/2024
Keďže sa o tomto probléme na verejnosti veľa nehovorí, môžete mať celkom oprávnený pocit, že je s vami niečo zle. To následne môže viesť k nižšiemu sebavedomie a k celkovej bezradnosti, čo si s týmto nepríjemným stavom máte počať.
Preto budeme radi, keď sa začítate do nasledujúcich riadkov, ktoré vám pomôžu nájsť správny smer.
Čo je to retencia moču
Retencii moču rozdeľujeme do dvoch kategórií. Prvá je akútna retencia moču. Tou druhou je chronická retencia moču. Tá akútna nie je príliš obvyklá. Na druhú stranu, ak už sa u niekoho vyskytne, môže ho dokonca ohroziť aj na živote. Chronická retencia moču síce nebýva tak vážna. Zase ale trvá dlhodobo. A má širšie spektrum príznakov.
Slabý prúd moču u mužov a žien
Hoci retencia moču postihuje obe pohlavia, zažíva ju oveľa viac mužov ako žien. Zvlášť, ak sa pozrieme do kategórie mužov stredného veku a starších. Práve takto starí páni majú dosť často problémy s prostatou. Môže byť nezhubné zväčšená. Ale nemožno vylúčiť ani vplyv zápalu prostaty, či rakoviny prostaty. U žien môže byť naopak príčinou rakovina maternice. Alebo zápal vo vaginálnej oblasti.
Príznaky retencia moču
Akútna retencia moču sa prejavuje náhlym, za to ale veľmi silným pocitom, že sa musíte ísť okamžite vymočiť. Lenže, vaše telo vás nepočúva. Takže máte obrovský problém sa vyprázdniť. Ak u vás niečo také nastane, najlepšie je zavolať lekársku pomoc. A to aj napriek tomu, že to môže znieť banálne. Ak to necháte byť, môžete aj zomrieť.
Chronická retencia moču sa oproti tomu prejavuje:
- Častejším nutkaním močiť počas dňa
- Neschopnosťou začať močenie
- Slabým prúdom moču
- Nutnosťou ísť močiť aj napriek tomu, že ste práve močili
- Nočným močením
- Únikom moču počas dňa
- Neschopnosťou rozpoznať, kedy máte plný močový mechúr
- Pocitom nepohodlie a plnosti v podbrušku
Najčastejšie príčiny
Keď odhliadneme od príčin, ktorým sme sa venovali na základe špecifík jednotlivých pohlavia, na vine môže byť blokáda v močovom ústrojenstve. Tá môže byť spôsobená napríklad močovým kameňom. Negatívny vplyv môže mať aj dlhodobá zápcha.
Nežiaduce vplyv môže mať aj široké spektrum liekov. Námatkovo by sme mohli spomenúť antihistaminiká, lieky na Parkinsonovu chorobu, lieky na uvoľnenie svalov alebo niektoré staršie antidepresíva. Vylúčiť nemožno ani vplyv nervových problémov. Tie môže spôsobiť pôrod, alebo roztrúsená skleróza. V neposlednom rade, na vine môže byť aj operácie.
Liečba retencia moču
Pokiaľ hovoríme o liečbe akútnej retencie moču, lekár vám v nemocnici zavedie cievku, ktorá vám pomôže s okamžitým vyprázdnením močového mechúra. Ak táto metóda zlyhá, alebo ju nie je možné aplikovať, lekári pristúpia k chirurgickému zákroku.
Pri chronickej retencia moču sa často používajú lieky. Tiež nie je na škodu absolvovať behaviorálne, alebo inú terapiu, ktorá vám pomôže vyriešiť psychickú stránku tohto pomerne delikátneho problému. V krajných prípadoch vám môže lekár odporučiť, aby ste podstúpili operáciu.
Aj keď sa môže zdať, že ide o neriešiteľný problém, akonáhle zistíte, ako k nemu máte pristupovať, bude to pre vás oveľa jednoduchšie. Rozhodne sa ho ale neskúšajte vyriešiť bez pomoci odborníka. Ten vám tiež môže odporučiť dlhodobé užívanie doplnkov stravy na močové cesty, ktoré obsahujú vitamíny a bylinky.
⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 09/2024