Únik moču – ako sa prejavuje a ako ho liečiť

Ste s rodinou, alebo s priateľmi, ale bojíte sa akokoľvek prejaviť, pretože pri každom nestráženom momente bojujete s inkontinenciou? Hoci ide o pomerne bežný problém, ktorým trpí veľa inak zdravých ľudí, celkom pochopiteľne sa o ňom v našej spoločnosti nehovorí. Ak aj vás trápi nechcený únik moču a hľadáte spôsoby, ako s ním už konečne zatočiť, ste tu na správnej adrese.

Únik moču je problém, ktorý postihuje mužov a ženy rôzneho zdravotného stavu i veku. Niekedy je spôsobený nevhodným životným štýlom, inokedy zase chorôb. Prakticky vo všetkých prípadoch ide ale o záležitosť, ktorá dokáže dosť podstatne ovplyvniť kvalitu ľudského života. Vrátane sebavedomie, ktoré trpia tým, že sa môžete prakticky kedykoľvek znečistiť.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Pritom, keby sa ľudia trochu viac zaujímali o možnosti, ktoré sa im v rámci liečby inkontinencie ponúka, celkom vzápätí by prišli (aspoň na jeden) spôsob, ako svoju nepríjemnú situáciu vyriešiť.

Ak sa vám do tejto aktivity príliš nechce, budeme radi, keď nás necháte všetko zhrnúť do jedného obsiahleho článku, ktorý vám napríklad v niečom pomôže.

únik moču u mužov

Ako sa prejavuje a čo spôsobuje únik moču?

Na to, aby človek spoznal, že trpí inkontinenciou nemusí byť raketový inžinier. Na druhú stranu, podobne, ako u mnohých iných zdravotných problémov ju môžu sprevádzať aj menej známe sprievodné javy, ktorých včasné odhalenie vám môže pomôcť ešte pred úplným prepuknutím ťažkostí.

Medzi hlavné symptómy úniku moču patrí:

Podľa toho, čím je inkontinencia zapríčinená ju rozdeľujeme na niekoľko druhov. Niektoré z nich sú typické pre ženy po pôrode, iné pre mužov, ktorí majú problémy s prostatou. A v neposlednom rade aj pre obe pohlavia, ktorá trpí nejakou závažnejšie chorobou. (Ktorá zvyčajne ovplyvňuje správne vnímanie a ovládanie tela.)

V súčasnej dobe rozlišujeme:

  • Stresovú inkontinenciu
  • Inkontinenciu z pretekania
  • Urgentná inkontinenciu
  • Reflexné inkontinenciu
  • Zmiešanú inkontinenciu

Ku stresovej inkontinencii dochádza v dôsledku oslabeného panvového dna, ktoré nedokáže ustáť nejaký nepredvídateľný pohyb, alebo nápor. (Smiech, kašeľ, zdvíhanie ťažkého bremena …) Inkontinencia z pretekania vzniká tak, že močový mechúr už nie je schopný udržať moč v plnom močovom mechúre. Urgentná inkontinencia vzniká u ľudí s hyperaktívnym močovým mechúrom, ktorí majú pocit, že už nedokážu udržať moč ani o sekundu dlhšie.

Reflexná inkontinencia je spôsobená chorobou, ktorá ovplyvňuje správne fungovanie tela. Typicky má spúšťač v ochoreniach neurologického charakteru (roztrúsená skleróza …). A nakoniec tu máme zmiešanú inkontinenciu, ktorá kombinuje znaky a príčiny stresovej a urgentnej inkontinencie.

Únik moču u žien

Príčiny úniku moču u žien bývajú v niektorých prípadoch odlišné od tých, ktoré ju spúšťa u mužov. Ženy sa o poznanie častejšie stretávajú s oslabeným svalstvom panvového dna, ktoré ochabuje v dôsledku tehotenstva a pôrodu, alebo vplyvom zmenené hormonálnej činnosti po skončení menopauzy.

Ženy môžu tiež viac trpieť na hyperaktívny močový mechúr, na předržování moču a na infekcie močového ústrojenstva.

Únik moču u mužov

U mužov dochádza k úniku moču v dôsledku problémov s prostatou. (Úplne bežný je napríklad únik moču po operácii prostaty.) Môže to byť dané tým, že muž nedokáže úplne vyprázdniť svoj močový mechúr, ale nechce sa mu stále odbiehať na toaletu.

Avšak, aj muži môžu mať oslabené panvové dno, ktoré môže byť náchylnejší ku stresovej inkontinencii.

únik moču liečba

Lieky a liečba úniku moču

Ak zaregistrujete, že máte problémy s inkontinenciou, je to dôvod pre návštevu lekára. Okrem toho, že s vami preberie jej príznaky sa zameria na jej detekciu, ktorá mu pomôže odhaliť jej hlavné pôvod.

Podstúpiť môžete:

  • Fyzickú prehliadku
  • Rozbor moču
  • Krvný test
  • Ultrazvuk
  • Röntgen
  • Cystoskopii

V prípade, že sa preukáže, že trpíte inkontinenciou kvôli oslabenému panvovému dnu, lekár vám môže odporučiť Kegelove cviky. Inkontinencia spôsobená prostatou zase povedie k nasadeniu vhodnej liečby. (Môže ísť o lieky na prostatu, alebo o prírodné doplnky stravy.) Tiež vám bude najskôr odporučená zmena životného štýlu, ktorá môže z vašej strany vyžadovať zníženie váhy. (Obezita je totiž jedným z rizikových faktorov.)

Cviky na únik moču

Hoci sme Kegelovým cvikom venovali celý jeden článok, trochu si pripomenieme, akým spôsobom ich vykonávať.

Muži aj ženy ich môžu robiť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Pre začiatok je ale vhodné nájsť si pokojné a nikým nerušené miesto a počas prvých niekoľkých pokusov sa sústrediť len a len na seba.

Kegelove cviky sa robia tak, že (po vykonaní potreby) stiahnete svaly, ktoré zapájate počas močenia. Tie po niekoľkých sekundách zase povolíte. A hneď na to je zase stiahnete. Tento cvik opakujte aspoň desaťkrát počas každého dňa.

Záver

Ak sa vám zatiaľ nedarí dostať nechcený únik moču pod kontrolu, kúpte si inkontinenčné vložky, ktoré vám dajú aspoň malú istotu, že bude všetko v poriadku. Tiež sa vyhnite popíjanie veľkého množstva močopudných nápojov a zbytočne nezaťažujte svoj močový mechúr tým, že ho budete udržiavať permanentne plný. A to by bolo, aby ste sa svojho problému v dohľadnej dobe nezbavili.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024