Urologický čaj na ťažkosti s močením

Ak máte problémy s častým, alebo bolestivým močením, môže za neho zväčšená prostata, alebo taky zápal močových ciest. V takom prípade možno zmobilizuje všetku svoju silu a okrem voľnopredajných doplnkov stravy si zoženiete aj urologický čaj. Viete ale, aké má urologický čaj účinky a ako často ho piť?

Problémy s močením majú mnoho pôvodcov. Zatiaľ čo niektoré spúšťače sú relatívne banálne (napríklad nezhubné zväčšená prostata, s ktorou sa stretáva nejeden muž, ktorý prekročil hranicu stredného veku), iné vám dokážu dosť nepekne zakúriť. (Trebárs inkontinencia, alebo infekcie močových ciest.)

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Skoro nikto ale nechodí rád k lekárovi, takže je veľmi pravdepodobné, že sa prvé príznaky akýchkoľvek komplikácií pokúsite zvládnuť svojpomocne doma. A až keď sa situácia nezlepší ešte len zavoláte svojmu lekárovi.

Niet preto divu, že sa u nás teší veľkej obľube potravinové doplnky na podporu zdravia močových ciest a urologické čaje, ktoré majú za cieľ prepláchnuť a uzdraviť rozboľavené močové ústrojenstvo.

Fungujú ale všetky urologické čaje rovnako? Ako často sa pijú? A dajú sa popíjať aj v tehotenstve?

urologický čaj účinky

Urologický čaj a časté močenie

Urologické čaje sú vyrobené z bylín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravé močové ústrojenstvo. Môžu byť buď jednodruhové (takže sú len z jednej rastliny), alebo zmiešané. (V takom prípade kombinujú pozitívne účinky niekoľkými byliniek.)

K ich pitie väčšinou pristupujeme až vo chvíli, keď nás trápi nejaký problém s močovým ústrojenstvom. Oproti tabletám a voľne predajným pastilkám z lekárne majú obrovskú výhodu v tom, že (celkom rýchlo) prechádzajú celým močovým ústrojenstvom. To znamená, že sa dostanú presne tam, kam majú.

Avšak, s ich užívaním sa to rozhodne neoplatí preháňať. Nielen, že ich popíjanie môže byť dlhodobo škodlivé (čo uvádza výrobca), ale tiež môžu mať kontraindikáciu k niektorým užívaným liekom. V neposlednom rade musíme myslieť aj na to, že urologické čaje nemusia byť vhodné počas tehotenstva. (Opäť sa to dozviete na prebale čaju, alebo priamo z úst vášho lekára.)

Aké poznáme druhy urologických čajov

Dá sa povedať, že koľko existuje urologických ťažkostí, toľko existuje aj urologických čajov.

V lekárni, alebo v špecializovanom obchode zoženiete:

 • Urologické čaju na zápaly močových ciest
 • Urologické čaju na podporu činnosti obličiek
 • Čistiace urologické čaje
 • Urologické čaje pre zdravie močového mechúra

Môže ísť o urologické čaje s brusnicami, prasličkou roľná, šípkou, vrbovka a mnohými ďalšími ingredienciami, ktoré vám pomôžu pri riešení problémov.

urologicky čaj s brusnicami

Ako často ho piť?

Čo sa týka frekvencie pitia urologického čaju, tú nemožno jednoznačne určiť. Je to dané tým, že každý z čajov má iné zloženie a silu. Veľké rozdiely sú aj medzi jednotlivými výrobcami. Preto je určite múdre sa riadiť tým, čo je uvedené na obale výrobku.

Výrobca môže uvádzať:

 • Maximálnu dĺžku pitie (v poriadku dní, týždňov až mesiacov)
 • Minimálna pauzu medzi ďalším užívaním (v dňoch, týždňoch i mesiacoch)
 • Maximálny odporúčaný denný počet šálok

Ak vám smieme radiť, tieto inštrukcie neberte na ľahkú váhu. Prírodné liečivá môžu byť rovnako účinná ako tie, ktoré sú vyrobené človekom. Myslite tiež na to, že ich neuvážená konzumácia môže mať výrazné negatívne účinky, medzi ktoré patrí intoxikácie účinnou látkou a v najťažších prípadoch aj smrť.

V prípade, že ste tehotná, dojčíte, beriete lieky alebo sa liečite s nejakým chronickým ochorením by mal o vašom samo liečebnom postupe vedieť aj váš lekár. (Ktorý má vzhľadom na detailnú znalosť vášho zdravotného stavu vždy posledné slovo.)

Záver

Urologické čaje sú dobrý sluha, ale zlý pán. Myslite na to, že hoci nám príroda dáva k voľnému použitie všetky svoje dary, aj to dobré vám môže v nadmernom množstve dosť nepekne uškodiť. Ak sa však budete riadiť našimi radami a pokynmi, bude vaše zdravie v bezpečí.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
 • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár