Nočné pomočovanie u dospelých aj detí: Ako s ním skoncovať?

Spánok by mal byť časom, počas ktorého si naše telo a myseľ dokonale oddýchne. Čo keď ale ranné vstávanie sprevádza prebudenie do mokrej postele? Ak vás tento problém trápi a neviete, ako sa ho dá zbaviť, dáme vám pár tipov v našom dnešnom článku.

V spoločnosti sa tak nejako predpokladá, že akonáhle sa naučíme hovoriť, sami jesť a zaväzovať si šnúrky, sme zodpovední za to, aby sme dokázali ovládnuť niektoré telesné procesy. Najčastejšie potom vylučovanie. Každý dospelý by mal poznať, že sa mu chce na toaletu a mal by sa vo vhodný okamih ospravedlniť a odbehnúť tam, kam aj kráľ musí sám.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Aj napriek tomu sa ale niekedy stane, že dôjde k nečakanému úniku moču. Napríklad kvôli močovej inkontinencii, ktorá trápi ľudí s oslabeným svalstvom panvového dna. Kým sa ale táto problematika ešte relatívne toleruje, u nočného pomočovania u detí a dospelých je to úplne inak. A to aj napriek tomu, že v danom čase nemáme nad svojím telom vôbec žiadnu kontrolu.

Poďte nočné pomočovanie u žien, mužov a detí pochopiť. A podniknite kroky, ktoré vám s ním pomôžu.

pomočovanie u mužov

Prečo dochádza k nočnému pomočovanie

Väčšina ľudí si nočné pomočovanie spojí hlavne s detským vekom. Prípadne aj so starším vekom, kedy ľudia často strácajú nad svojím vylučovaním opäť kontrolu. V skutočnosti sa ale môže nočné pomočovanie objaviť vo ktoromkoľvek ľudskom veku. Niekedy je príčina v psychike. Nemožno ale vylúčiť ani vplyv vážnejších zdravotných komplikácií, ktoré je nutné začať riešiť.

Pomočovanie u mužov

Jednou z možných príčin nočného pomočovania u mužov je nahromadený stres z práce, alebo z ďalších segmentov života. Ďalej sa môže negatívne prejaviť užívanie niektorých liekov. Typicky treba liekov na nespavosť, alebo liekov, ktoré sa predpisujú na vyšší krvný tlak a kardiovaskulárne choroby.

Pomočovanie u žien

Aj na ženy môžu mať negatívne dopady lieky, ktoré sme spomenuli v prípade nočného pomočovania mužov. Tiež je ale môžu ovplyvniť psychofarmaká a hypnotiká. Vplyv na pomočovanie žien môže mať aj menší objem močového mechúra, či genetika.

pomočovanie u žien

Pomočovanie u detí

Aj u detí má nočné pomočovanie mnoho rôznych príčin. V tomto veku sa ale môžu prejaviť aj vážnej choroby, ktorých ste si ako rodičia nikdy predtým nevšimli. Nočné pomočovanie u detí môže mať korene v cukrovke 1. typu. Ďalším rizikovým faktorom je chronická zápcha, ktorá tlakom pôsobí na močový mechúr. Tiež môže ísť o spomalenou komunikácii medzi detským mozgom a močovým mechúrom, ktorá sa v niektorých prípadoch vyvíja o trochu dlhšie ako je obvyklé. Problémy s nočným pomočovaním ale môžu mať aj deti s ADHD a deti, ktoré pijú nápoje s nadbytkom kofeínu a nasýtené limonády.

Pomočovanie po alkohole

Nočné pomočenie môže byť následkom predošlej bujaré noci. V prvom rade, po alkohole sa vám bude chcieť častejšie na toaletu. (Rovnako, ako po kofeínu.) Zvýšená hladina alkoholu v krvi navyše môže spôsobiť hlboký spánok. A prípadne i uvoľnenie svalov. Vrátane tých, ktoré ovládajú močový mechúr. Preto je možné, že sa vám v noci stane nehoda.

pomočovanie po alkoholu

Lieky proti pomočovanie

Rad ľudí sa pri nočnom pomočovaní spolieha na lieky. Nie je to ale jediná cesta, po ktorej sa môžete spolu s vašimi deťmi vydať. V prvom rade skúste zabezpečiť, aby ste vy, alebo vaši potomkovia nepili aspoň 2 hodiny pred spaním. Tiež obmedzte, alebo úplne vyškrtnite nápoje s kofeínom, alkoholom a sýtené limonády. Deťom tiež veľa pomôže, keď je podporíte v tom, aby chodili v noci na záchod. Napríklad tým, že im do chodby nainštalujete lampičku. Pomáha aj vyprázdnenia močového mechúra pred spaním.

Dospelým môže pomôcť, keď si do postele zaobstará špeciálnu podložku, ktorá chráni matrac a zároveň urýchľuje schnutie. Prípadne si kúpte špeciálne prádlo zo savého materiálu, ktoré vám dodá väčší pocit istoty.

Je extrémne dôležité, aby sa u vás doma nestalo nočné pomočovanie symbolom posmechu a úškľabkom. Pre človeka, ktorému sa to deje, a to či už je malý, alebo dospelý, je to veľmi nepríjemné aj bez vašich ionizujúcich poznámok. V prípade, že by sa problém v priebehu času nijako nezlepšoval, navštívte lekára, ktorý vykoná niekoľko jednoduchých vyšetrení, ktoré majú za cieľ nájsť pravú príčinu pretrvávajúcich ťažkostí. Takisto vyskúšajte dlhodobé užívanie doplnkov stravy na močové cesty, ktoré obsahujú bylinky. A verte, že jedného dňa bude zase dobre.

⚖ ️Porovnanie: TOP 10 prípravkov na časté močenie

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár